Zdravie psa
Zdravie psa
Parazity
Jar a leto sú obdobím parazitov. Kliešte, blchy, škrkavky, pásomnice.
Kliešte
Kliešť sa nesmie z kože vytrhávať, lebo by sa stalo, hlavička by ostala v koži. Kliešťa treba natrieť olejom (po chvíli by mal odpadnúť) alebo si zakúpiť kliešte na vyberanie kliešťov (zakúpite ich u veterinára) ktorý vám aj vysvetlí ako ich používať
Blchy
Najmä v lete by ste mali psíka prezerať. Sústreďte sa na miesta najčastejšieho výskytu. Uši, brucho, hrudník, medzinožie. Napadnutie blchami si všimnete pomerne ľahko (čierne bodky, výkaly bĺch, zaschnutá krv). V obchodoch dostanete vynikajúce prostriedky na blchy a kliešte. (najlepšie urobíte ak sa o kúpe prostriedky poradíte s veterinárom). Pri odblšení vyčistite aj okolie (kôš v ktorom váš pes spí, deky, koberce na ktorých leží, prípadne aj izbu v ktorej sa zdržiaval.
Škrkavky
Škrkavky môžme nájsť vo výkaloch. Príznaky sú hnačka, nafúknuté brucho. Odčervovacie prípravky dostanete u veterinára.
Pásovnice
Vajíčka pásomníc prenášajú blchy. Príznakom sú hnačky. Vajíčka sa dajú spoznať vo výkaloch a na análnom otvore. Zbavíme sa ich pomocou odčervovacieho prípravku.
Psinka
Je to veľmi vážne ochorenie psov (väčšinou končí smrteľne alebo vyvolá tažké ochrnutie). Príznaky: nádcha, slziace a zapálené oči ,hnačka, labosť, neskôr poruchy pohybu. Vyskytuje sa najmä u šteniat.
Otočenie žalúdka
Veľmi vážne ochorenie. Je následkom prudkých pohybov práve nakrmeného psa. Vyskytuje sa predovšetkým u väčších plemien, keď sa výdatne najedia a potom behajú.
Besnota
Pes ochorel na besnote ked ho uhryzlo iné infikované
zviera (pes, vlk, líška, mačka, myš, netopier...). Choroba má inkubačnú dobu 12 až 15 dní.
Očkovanie chráni psa pred vírusom a zabraňuje rozšíreniu. Príznaky sú slintanie, agresívnosť alebo poslušnosť, krívanie až ochrnutie.
Úpal V lete by nemal žiadny pes zostať v aute. V tomto prípade hrozí akútne nebezpečenstvo prehriatia a úpalu. Hrozí to aj psom, ktoré su v malej búde na reťazi alebo aj pri pobyte na pláži, kde nie je žiaden tieň. Bez chladného miesta na odpočinok pes extrémne trpí pri vysokvých teplotách. Prvé príznaky úpalu sú slabosť a vyčerpanosť. Pes ťažko dýcha, slintá má červený jazyk a pysky, ktoré sa potom sfarbia domodra. Pri trvajúcej vysokej teplote nastáva kolaps a pes upadne do kómy. Pri prvých príznakoch uložte psa na chladné miesto a poumývajte ho studenou vodou.V prípade bezvedomia ho opatrne položte do vane so studenou vodou pričom hlavu držte na hladine. Po 5 až 10 minútach by sa mal pes prebrať a začať normálne dýchať. Počas ochladzovania dávajte pozor na to aby teplota psa neklesla príliš nízko. Sledujte teplotu pomocou teplomera pri 39,2 stupňov C by ste mali s ochladzovaním prestať. Po tejto prvej pomoci dajte psa na chladné, tiché miesto a nezabudnite na misku s vodou. Počas toho kontrolujte teplotu psa ak opäť stúpne vyhľadajte lekára.
Bežné choroby: Papuľa, Hrudník, Žalúdok a črevá, Nafúknutie, Análne žľazy, Močový systém, Genitálie, Mamálne žľazy, Koža, Škrkavky a pásomnice
Úrazy a prvá pomoc Pohryznutia a rany Veterinárne vyšetrenie
Oči Ochorenie naznačujú boľavé, vodnaté a "hnisavé" oči (s lepkavým výtokom) alebo belasý či biely očný "zákal". Ak ide iba o jedno nezdravé oko a jediným symptómom je vodnatý alebo lepkavý výtok, umývajte oko každých niekoľko hodín teplou bórovou vodou. Pod spodnú mihalnicu možno aplikovať štipku antiseptickej očnej masti. Z bezpečnostných dôvodov držte tubu rovnobežne a povrchom oka.
Zakalené oči najmä u mladých psov môžu svedčiť o závažnom vírusovom ochorení - o psinke. Príčinou sústavného vylučovania sĺz z jedného alebo z oboch očí môže byť vpadnutie okraja mihalnice (entropium) alebo upchaté slzovody. Belasý alebo biely zákal na jednom alebo oboch očiach býva prejavom zápalu očnej rohovky (keratitída). Nie je to sivý zákal, ale vyžaduje si okamžitú zverolekársku starostlivosť. Belasý alebo biely zákal hlbšie v oku naznačuje zákal očnej šošovky (katarakta). Vyskytuje sa zvyčajne u starších zvierat.
Ak niektorý symptóm v oku alebo v okolí oka pretrváva dlhšie ako deň, vyhľadajte so psom zverolekára. Očné zápaly sa liečia rozlične. Na odstránenie zápalu sa používajú lieky, pri miestnom umŕtvení sa vykonávajú chirurgické zákroky. Veľa ťažkostí sa odstraňuje chirurgicky: napríklad vpadnutie okraja alebo deformácia mihalnice, cudzie teliesko na očnej guli, ba aj sivý zákal.
Starostlivosť o oči
- Ak je oko boľavé alebo mokvá, umývajte ho každé dve - tri hodiny teplou bórovou vodou alebo teplou vodou vyžmýkanou z gázy.
- Pri podávaní očných kvapiek pridržte psa rukou a vždy sa k nemu približujte zozadu a zhora. Kvapkadlo priložte rovnobežne s povrchom oka.
Nos Bežným symptómom nezdravého nosa je popukaný, boľavý konček nosa, mokvajúce, hnisavé nozdry a prejavy podobné obyčajnej ľudskej nádche. Pes s "nádchou", najmä ak mu hnisajú obe oči a nos, môže mať aj psinku.
Zabráňte, aby sa nozdry zliepali a zapchávali. Dôkladne ich vykúpte v teplej vode a nosnú sliznicu potrite štipkou vazelíny. Ak sa vyskytuje "normálna nádcha", hneď požiadajte o radu zverolekára.
Uši Symptómom ušných chorôb je potriasanie hlavou, škriabanie sa v uchu, nepríjemne zapáchajúci výtok z ucha, nakláňanie hlavy nabok, opuchnutie ušného laloka a prejavy bolesti alebo nepríjemného pocitu, ak sa psovi dotknete ucha.
Pri týchto symptómoch účinnou prvou pomocou je naliať do ucha značné množstvo teplého (nie horúceho) parafinového oleja. Nepoužívajte tzv. vredové zásypy: môžu sa v uchu nahromadiť ako cudzie telieska a zvyšujú podráždenie.
Ak sa u psa rozvíja ušná choroba, hneď navštívte zverolekára. Chronické ušné choroby sa ťažko liečia a vyžadujú si včasné ošetrenie.
Ak je pes náchylný na ušné choroby, raz do týždňa mu vyčistite uši. Vatové tampóniky navlhčite v teplom olivovom oleji, skrúcaním čistite časť ucha, pokiaľ dovidíte, a odstráňte nadbytočný hnedý ušný maz. Ak pes patrí k plemenu, ktorému z ušného záhybu vyrastá srsť (napríklad pudel alebo kerrský modrý teriér), vytrhajte chlpy prstami. Neodstrihávajte ich. (Ak ste si nie istý, požiadajte zverolekára, aby vám to ukázal, kým sa o to pokúsite.)
Ucho dráždia aj telieska, ktoré sa dostanú do ušného kanálika. Napríklad trávové semeno si pri odstraňovaní vyžaduje profesionálnu pomoc. V ušiach psa žijú malé, sotva viditeľné biele prašivinové roztoče, ktoré svrbia a umožňujú baktériam vyvolať sekundárnu infekciu. V nedostatočne prevetrávaných ušiach takých plemien, ako sú španiely, sa v pote a špine ideálne rozmnožujú mikróby. Zverolekár rozhodne, či zápal spôsobujú roztoče, baktérie, huby alebo niečo iné, a podľa toho naordinuje liečbu. Ak sa chronicky zapálené uši stanú napriestupné, často sa siaha k plastickej chirurgii.
Nakláňanie hlavy svedčí buď o podráždení na jednom boku, alebo o zápale stredného ucha. Zápal stredného ucha nie je nevyhnutne dôsledkom vonkajšej infekcie, ale vzniká aj z podráždenia Eustachovej trubice, ktorá spája stredné ucho s hrdlom. Vždy si vyžaduje zverolekársku starostlivosť, ktorá pozostáva z užívania antibiotík, protizápalových liekov a v zriedkavých prípadoch z hlbokého drenážneho operatívneho zákroku.
Opuchnutie ušného laloku vôbec nie je také dramatické. Je to v skutočnosti veľký krvavý pľuzgier, ktorý vznikol prasknutím cievy v ušnom laloku. Vzniká obyčajne po uhryznutí iným psom alebo ak si pes prisilne škriabe svrbiace ucho.
Starostlivosť o uši
- Ak chcete psa uchrániť pred ušnými chorobami, pravidelne mu odstraňujte nadbytočný maz. Používajte vatu alebo tampóny namočené do teplého olivového oleja. Čistite iba tú časť ucha, do ktorej dovidíte.
- Ak prepukne ušná choroba, vyhľadajte zverolekára. Dočasným utišujúcim prostriedkom je teplý parafínový olej, ktorý nalejte do ucha. Vhodnejšie je používať kvapkadlo alebo injekčnú striekačku ako lyžičku.
- Spustite ušný lalok a jemne ho masírujte, aby hojivý olej prenikol do hlbších ušných záhybov. Znova prezrite ucho a vatou alebo tampónom odstráňte všetok maz, ktorý sa vyplavil na povrch.
Lieky Na podávanie piluliek psovi jestvuje niekoľko techník:
- nadvihnite hornú čeľusť a miernym tlakom otvorte papuľu, podržte pysky na zuboch, aby nemohol pes hrýzť; pilulku vložte čo najhlbšie na jazyk, potom papuľu zatvorte a masírujte hrdlo, čím psa povzbudíte, aby pilulku prehltol,
- namočte pilulku do medu, masla alebo inej lepkavej chutnej látky,
- mäso narežte a vložte doň piluku,
- pilulku rozdrvte v ochutenom mlieku a psovi ju podajte ako tekutý liek.
Poznámka: Niektoré pilulky sa užívajú vcelku; poraďte sa so zverolekárom.
- Ak chcete podať tekutý liek, zdvihnite psovi bradu a na jednej strane papule oddeľte jemne od seba pysky.
- Medzi pysky nalejte liek. Ľahšie ako lyžičkou sa vám to podarí kvapkadlom, injekčnou striekačkou alebo z fľašky.
Teplota
Teplota sa najlepšie meria elektronickým teplomerom, pričom postupujte podľa návodu na jeho použitie. Ak ho nemáte, použite konvenčný teplomer zakončený guľkou.
- Straste ortuťový stĺpec pod 37°C a natrite guľku detským olejom alebo vazelínou.
- Pevne pridržte psa pri koreni chvosta, aby si nemohol sadnúť, a teplomer do dĺžky jednej tretiny mu zasuňte do konečníka.
- Po troch minútach teplomer vyberte, očistite a odčítajte teplotu.
Pri takomto meraní normálna teplota psa sa pohybuje okolo 38, 5°C.
Poznámka: Ak sa teplomer zlomí, nevyberajte ulomenú časť z konečníka, ale hneď vyhľadajte zverolekára.
Tíšenie psa
Ak hrozí nebezpečenstvo, že by pes mohol pohrýzť, pri každom pokuse manipulovať s ním mu nasaďte náhubok. Použite techniku na obrázku vpravo. Aj napriek náhubku niekedy psa treba utíšiť. Postupujte podľa veľkosti psa. Malého psa pevne uchopte za golier a zátylok. Psa strednej veľkosti držte tak, že ohnutou rukou zovriete hlavu a zdvihnete predné nohy zo zeme. Pri väčšom psovi použite tú istú techniku, ale zaprite sa celou svojou telesnou silou; možno budete potrebovať aj pomocníka, ktorý psovi podrží zadné nohy.
Nasadenie náhubku Keď sa pes bojí alebo keď ho niečo bolí, môže pohrýzť. Ak nemáte košík, použite ako náhubok dlhšiu stuhu, obväz alebo dajaký podobný materiál.
- Nad papuľou urobte slučku.
- Konce stuhy previažte psovi pod bradou a zabezpečte ich uzlom na zátylku.
- Tým ste psie čeľuste účinne a bezbolestne znehybnili.
Aj psy dnes žijú dlhšie, tak ako dlhšie žijú ich majitelia, ale iba zopár z nich sa dožíva sedemnástich rokov (ekvivalent osemdesiatich štyroch rokov ľudského veku). Osobitnú starostlivosť si vyžadujú zvieratá, ktoré prekročili desiaty rok života. Starším psom pravdepodobne osoží každodenná dávka polyvitamínového prípravku.
Varovné príznaky Predpokladaného veku sa nedožívajú zvieratá s nadmernou hmotnosťou. Obezita vedie k srdcovým ťažkostiam, k nedostatočnej činnosti pečene a k cukrovke. Pri odtučňovaní zvieraťa sa najprv poraďte so zverolekárom. Odporučí vášmu psovi špeciálnu diétu.
U niektorých starých psov pozorujeme opačný vývin: strácajú na hmotnosti. Bežnou príčinou býva zlyhanie obličiek, ktoré "prepúšťajú" do moču telový proteín. Pri opatere takéhoto psa sa poraďte so zverolekárom. Bežné sú špeciálne diéty.
Obličky sú často jedným z prvých orgánov psieho tela, na ktorom sa prejavuje starnutie. Ak zviera v mladom veku bolo zaočkované proti leptospiróze a pravidelne sa dodržiavali termíny preočkovania, sotva mu hrozí chronická infekčná nefritída, ktorá kedysi bola metlou psov.
U zvierat sa vzácne stretávame s reumatizmom, ale v rozličných podobách sa často zjavuje artritída. Keď zbadáte, že pes kríva, hneď ho dajte vyšetriť zverolekárovi. Proti artritíde sa používa celý rad liečebných prostriedkov od zlatých injekcií až po kortikosteroidy, od akupunktúry až po protizápalové chemické prípravky.
Každému starému psovi osoží každodenná dávka polyvitamínového prípravku. Podáva sa vo forme tabletiek, prášku alebo tekutiny.
Pri prvých prejavoch obezity majiteľ má svojmu psovi obmedziť príjem potravy. Prekrmovanie ohrozuje psovi dĺžku života.
Pach Staré psy páchnu. Najčastejším zdrojom pachu býva papuľa. Nemíňajte peniaze na chlorofylové deodorantné tabletky, ktoré sú iba dočasným prostriedkom, ale navštívte so zvieraťom zverolekára, ktorý mu prezrie papuľu a vyčistí ďasná a zuby.
Iným zdrojom pachu starých zvierat sú uši a zadok. Všímajte si vredy, najmä u plemien s lopúchovitými ušami, ako sú španiely. Keď pes prestáva dbať na svoj zovňajšok, všimnite si, že mu na zadnej časti tela pĺzne dlhá srsť.
Príčinou príznačného pachu "starého psa" bývy celkové zhoršenie stavu srsti: srsť sa pokrýva lupinami a zmastnie. V takom prípade kúpte psa každé dva týždne šampónom obsahujúcim selén.
Črevá U starších psov črevá zlenivejú, správajú sa nepredvídateľne alebo ťažko ich možno ovládať. Presvedčte sa, či krmivo obsahuje dosť vláknin, napríklad vláknitú zeleninu alebo celozrnný chlieb. Nekŕmte nedmerne pečeňou ani kosťami.
Najvhodnejšou metódou eutanázie je predávkovanie niektorého anestetika, zvyčajne barbiturátov. Pes tak končí život pokojne: upadne do bezvedomia a nevníma bolesti a neduhy.To isté platí aj na mladučké šteňatá. Nikdy ich netopte - je to neslýchaná ukrutnosť.
Znaky zdravého psa
1.Jasné, čisté oči bez známok slzenia 2.Čisté uši bez nepríjemného zápachu:vyskúšajte jeho sluch tým že spôsobíte hluk,keďvás pes nemôže vidieť. 3.Čistý nos bez chrastičiek alebo výtoku 4.Čisté zuby a ružové ďasná 5.Čistá ohybná koža bez lupín a parazitov. 6.Lesklá srsť,čistá na dotyk 7.Tiché pravidelné dýchanie 8.Bez hrčiek a hrbolčekov na tele 9.Brucho by nemalo byť zdurené alebo citlivé na dotyk 10.Čisté okolie análneho otvoru 11.Pazúriky rovnomerne opotrebované,neprerastené a nechýbajúce. Pozrite sa medzi prsty, či tam nie sú zápalové zmeny 12.Normálna hmotnosť 13.Ohybný,rovnomerný pohyb
Znaky chorého psa
1.Špinavé páchnuce uši 2.Zakalené usadzené oči zrenice rozšírené v jasnom svetle môžu naznačovať slepotu 3.Hustý kalný výtok z nosa 4.Zubný kameň a jasnočervené ďasná,veľmi bledé alebo biele ďasná naznačujú chudokrvnosť. 5.Ťažké dýchanie,kašeľ,alebo kýchanie 6.Mátna,mastná,zlepená srsť,ktorá dokazuje prítomnosť bĺch(v srsti hladajte malé čierne bodky,ktoré sú trusom parazitov-bĺch) 7.Chrastovitá šúpajúca sa koža,odreniny či zapálené miesta môžu naznačovať napadnutie parazitmy alebo alergiu na blchy a roztoče. 8.Stuhnutosť v kĺboch a pri pohybe 9.Opuchnuté brucho 10.Nečistota v okolí análneho otvoru 11.Srále sa škriabe 12.Nenormálna hmotnosť
Telesná teplota psa
Telesná teplota zdravého psa sa pohybuje okolo 38,3 oC.
Prečo sa mení telesná teplota Teplota psa sa počas dňa mení, klesá aj stúpa.Najvyššie výkyvy sú ráno a večer. K zvýšeniu teploty prispieva fyzická záťaž, vzrušenie, teplé ročné obdobie, ale aj pohyb v prehriatom prostredí. Pokles naopak nastáva v chladnom počasí (približne o 0,3 oC) a v spánku.
V porovnaní so staršími jedincami majú mladé psy väčšie výkyvy telesnej teploty. Tento úkaz sa vysvetľuje výraznejšou reakciou nielen na psychickú, ale aj fyzickú záťaž. Mladý pes má napr. pri niektorom infekčnom ochorení zvýšenú telesnú teplotu na 40 až 40,5 oC, kým starší jedinec má pri rovnakom ochorení teplotu podstatne nižšiu.
Všeobecne možno konštatovať, že telesná teplota vyššia ako 39,5 oC (za bežných podmienok, nie v horúcom počasí) je vždy neklamným signálom zápalového ochorenia, bakteriálnej alebo vírusovej infekcie.
Ako merať teplotu
Najbežnejším spôsobom je meranie teploty v konečníku psa. Používajte (krátky a pevný) teplomer. Ten, ktorý máte v domácej lekárničke, asi nebude najvhodnejší. Je dlhý a tenký, ľahko by sa mohol rozbiť.
- Straste ortuť teplomeru na úroveň aspoň 37 oC. Teplomer pritom držte na opačnom konci ako je zásobník ortuti.
-
Časť teplomeru, ktorú chcete zasunúť do konečníka zvieraťa, natrite vazelínou alebo nesoleným maslom.
-
Psovi zdvihnite chvost a jemným tlakom zasuňte do konečníka (minimálne1/3). Nikdy sa nesnažte teplomer zasunúť násilím. Ak sa vám to nedarí, teplomer jemne otočte zľava doprava.
-
Teplomer nechajte v konečníku aspoň 20 sekúnd. Pes by mal pritom stáť nesmie si sadnúť.
- Po vybraní z konečníku utrite vatou a na stupnici zistite teplotu.
- Teplomer nikdy nečistite horúcou vodou.
- Ak sa teplomer zasúvaním do konečníka rozbije (praskne), nikdy sa nepokúšajte vyberať črepiny. Pes ich väčšinou vylúči stolicou. Náplň teplomeru nie je pre sliznicu toxická (s výnimkou ortuťovej).
Tep
Každé zmrštenie ľavej komory vyvolá badateľnú odozvu na veľkých tepnách. Označujeme ju ako tep (pulz). Čím bližšie k povrchu tela je tepna uložená, tým je pulz výraznejší (najmä v prípade, keď sa cieva nachádza nad kosťou, ako napr. na zápästí).
Tep možno najľahšie odmerať na vnútornej strane zadnej končatiny, v oblasti medzi kolenným a bedrovým kĺbom. Stehenná tepna tam prechádza medzi povrchom svalu a stehennou kosťou. Už pri slabom tlaku bruškami prstov pocítite pulz. Vyvarujte sa pritom akéhokoľvek násilia.
Jednotlivé tepy rátajte počas 30 sekúnd. Vynásobte ich dvoma a dostanete počet tepov za minútu.
Veľkosť plemena Normálny tep Rozpätie
malé 130 110-140
stredné 100 90-115
veľké 80 60-90
- po výcviku
- pri strachu
- v teple
- vo vyššom veku, keď ochabuje činnosť srdca počet tepov naopak klesá
- v spánku
- pri niektorých chorobách srdca
- nižší tep majú vysoko trénované psy, napríklad pretekárske chrty