Strava
Strava
Potrava je pre psí organizmus zdrojom energie a výživných látok nevyhnutných pre rast, regeneráciu, rozmnožovanie a fyzickú aktivitu. Výber krmiva je preto jedným z najzodpovednejších rozhodnutí každého majiteľa. Teoreticky je možné psa zasýtiť čímkoľvek. Musíme si však uvedomiť, že tu nejde len o plnú misku, ale o žalúdok vášho štvornohého kamaráta. Váš pes môže prežiť zdravý, šťastný a plnohodnotný život len vtedy, ak mu poskytnete všetky živiny, ktoré jeho telo potrebuje.
Viete, že ak pes dostáva po dlhšiu dobu rovnaké krmivo, prispôsobí sa takejto strave jeho črevná mikroflóra a tráviaci trakt pracuje oveľa efektívnejšie? Časté zmeny vo výžive naopak predstavujú pre psí organizmus záťaž: zažívacie ústrojenstvo spočiatku nedokáže riadne využiť všetky obsiahnuté živiny, musí si znovu a znovu privykať novej skladbe potravy, často sa vyskytnú aj hnačky alebo zvracanie. Nie je preto dobré zbytočne meniť, striedať či kombinovať zabehnutú stravu s inou zložkou. Výnimku tvorí miešanie granúl, konzerv a vrecúšok rovnakej značky a typu.
Hmotnosť psa | 5kg | 10kg | 20kg | 30kg | 40kg | 60kg |
Počet g/deň | 100 | 170 | 285 | 385 | 475 | 645 |
Denné náklady (€) | 0,21 | 0,36 | 0,61 | 0,82 | 1,02 | 1,38 |
Potrava psa by mala obsahovať:
- proteíny(bielkoviny) na rast svalov
- sacharidy(cukry)ako zdroj energie
- lipidy(tuky)ako energetickú rezervu a zložku dôležitú pre zdravú srsť a kožu
- vitamíny a minerálne látky pre základné boichemické reakcie
- rastlinnú vlákninu, potrebnú na dobré trávenie
- vodu na všetky metabolické procesy
- šteňa: 580kJ(140 kcal)na 1 kg hmotnosti
- Dospelý pes: 310 kJ(75kcal) na 12 kg hmotnosti
- starý pes: 145kJ(35kcal) na 1 kg hmotnosti
Každý pes si vo všeobecnosti vytvorí vlastné stravovacie návyky
Mäso
Čisté mäso je bohaté na fosfor a chudobné na vápnik
Ryby
Sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky, niektoré aj na tuky.
Syry a mliečne výrobky
Majú veľa bielkovín, tukov, minerálnych látok. Psy zväčša nemajú schopnosť štiepiť laktózu (mliečny cukor). Mliečny cukor môže vyvolať hnačku a niekedy zvracanie. V takom prípade treba mliečny cukor z jedálnička vylúčiť (jogurty,tvaroh a iné kysnuté výrobky podávané s mierou, majú výborné dietetické a výživné účinky vrátane probiotickej úpravy črevnej mikroflóry.
Obilniny
Dodávajú dostatok energie, vlákniny a minerálnych látok spolu s určitými vitamínmy.
Zelenina
Výborne sa hodí ako príloha (mrkva,repa,karfiol)
Ovocie
Organizmus psa si dokáže sám tvoriť vitamín C (občas mu trochu ovocia nezaškodí)
Vajcia
Celé vajíčka musíte uvariť. Surové žĺtky môžete primiešať do krmiva.
Ak pes príležitostne žerie trávu nemali by ste mu v tom brániť. Je to úplne prirodzené správanie.
Kosti
Ak si myslíte, že kosti slúžia na čistenie zubov, mýlite sa. Kosti môžu spôsobiť zápchu a úlomky môžu spôsobiť perforáciu v tráviacom trakte. Neuvarená kosť však občas neuškodí. Neodporúča sa dávať psovi varené kosti a už vobec nie hydinové!
Čokoláda
Čokoláda obsahuje TOXICKÉ LÁTKY alkaloidy,ktoré vplývajú na srdcovú činnosť a nervoévú sústavu!
Pre 5 kilového psíka je smrteľných :
- 100 g horkej čokolády alebo
- 40 g čokolády na varenie alebo
- 250 g mliečnej čokolády
- 50 g mliečnej čokolády alebo
- 20 g horkej čokolády alebo
- 7 g varovej čokolády
ČOKOLÁDA JE PRE PSOV SMRTEĽNÁ!
Dá sa všeobecne povedať, že chovatelia psov sú rozdelení na dva tábory. Prví tvrdia, že najlepšie je kŕmiť psa tradičnou, doma pripravenou potravou, druhí zase nedajú dopustiť na priemyselne pripravované, kompletné granulované krmivá. Nemožno povedať, čo je lepšie. Každá z týchto možností má svoje výhody a svoje nevýhody.
Tradičná, doma pripravovaná strava je pestrá, a je pre psa zaiste chuťovo omnoho príťažlivejšia. Vyžaduje však pomerne dosť času na prípravu, a chovateľ by si mal dôkladne preštudovať, čo má strava pre psa obsahovať. Pri tomto spôsobe kŕmenia je veľmi obtiažne zistiť, či pes dostáva skutočne všetko, čo potrebuje. Dôležité je tiež doplňovať potravu minerálnymi a vitamínovými prípravkami, ktorých je dnes na trhu už dostatok, a je nevyhnutné ich podávať v udržovacích dávkach po celý život psa. Možno doporučiť multivitamínové prípravky, ktoré obsahujú optimálne množstvo vitamínov a minerálnych látok, potrebných pre organizmus psa. Výrobcovia týchto doplnkov už počítajú s tým, že pes prijíma časť vitamínov a minerálov v potrave, a nemôže teda dôjsť k predávkovaniu psa. Používajte len doplnky, ktoré sú určené pre psov, prípravky určené ľuďom nie je organizmus psa schopný poriadne vstrebať.
Kompletné, suché krmivá nevyžadujú prakticky žiadnu prípravu. Stačí ich len nasypať do misky a podať ich psovi. Pokiaľ ich chcete zvlhčiť, môžu sa preliať horúcou vodou alebo vývarom, poprípade môžete vmiešať jogurt. Pri tomto spôsobe kŕmenia musí mať pes stály prístup k čerstvej vode. Výsledky niektorých štúdií ukazujú, že pri kŕmení kvalitnou suchou potravou majú psy lepšie biochemické ukazovateľa krvi a tiež lepšie výsledky výkonnostných testov. K týmto krmivám už nie je potrebné pridávať žiadne vitamínové prípravky. Výhodou je malá náročnosť na podmienky skladovania, nevýhodou však je, že granule nie sú pre psa natoľko chuťovo príťažlivé ako šťavnatá strava.
Ďalšou otázkou je, či tradičnú, doma pripravovanú stravu a kompletné suché krmivá možno kombinovať. Niektorí chovatelia túto kombináciu preferujú a tvrdia, že najlepším spôsobom výživy psa a zaistenia všetkých životne dôležitých živín je podávať psovi jeden deň tradičnú stravu a ďalší deň granule. Tento spôsob kŕmenia psa však nemožno v žiadnom prípade doporučiť. Pri prechode z jedného kŕmenia na druhé, a aj pri zmene značky kompletného suchého krmiva je nutné postupovať tak, že nové kŕmenie postupne primiešavame do pôvodnej kŕmnej dávky s tým, že novým kŕmením vždy časť pôvodného nahradzujeme. Toto postupné navykanie psa na nový druh stravy by malo trvať jeden až dva týždne. Zažívací trakt sa prispôsobuje dobrému tráveniu a vstrebaniu potravy pri kŕmení rovnakou stravou približne 7 - 14 dní. Až po tejto dobe je strava optimálne využívaná a vstrebávaná, avšak len za predpokladu, že sa kŕmi stále rovnakou stravou v rovnakých pomeroch. Pokiaľ nie sú v kŕmnej dávke dodržané zložky a pomery, alebo pokiaľ pes prijíma každý deň inú stravu, nemôže sa jeho zažívací trakt prispôsobiť. Býva tým narušené zásobenie organizmu vitamínmi a minerálnymi látkami, a pes má tiež potrebu prijímať ďaleko väčšie množstvo potravy.
Pokiaľ je do stálej kŕmnej dávky zaradený iný druh krmiva alebo väčšie množstvo maškŕt spôsobí táto zmena väčšinou hnačku psa. Črevo totiž reaguje na náhlu zmenu jednorázovým zvýšením množstva črevných štiav, tie sa nestačia vstrebať a dochádza ku hnačke. Každý pes je však iný, každému chutí niečo iné a čo vyvolá problém u jedného, nemusí na druhého pôsobiť nijak negatívne. Aj pri výžive psa je teda nutné brať ohľad na jeho individualitu, a prispôsobiť sa tomu, čo psovi najviacej vyhovuje.
1) Dentálna starostlivosť
Vlastnosti granúl ako veľkosť, tvar a textúra ovplyvňujú zdravie ústnej dutiny. Granule, ktoré nútia psa k dôkladnému žuvaniu a pritom nezostávajú na zuboch, môžu naopak stierať zo zubov nečistoty a vďaka abrazívnemu účinku znižovať tvorbu zubného plaku. Psie granule PEDIGREE s formulou VITAL PROTECTION boli navrhnuté pre podporu zdravia ústnej dutiny. Veľkosť a tvar granúl je špeciálne upravený podľa veku a veľkosti psa.
Vylepšená receptúra granúl PEDIGREE s formulou VITAL PROTECTION bola vyvinutá vo výskumnom veterinárnom centre WALTHAM a zodpovedá posledným výskumom v oblasti výživy malých zvierat.
2) Trávenie
Kvalitné krmivá pre psov majú vysokú stráviteľnosť (vyššiu ako 80%), tzn. vyššiu mieru zužitkovania energie prijatej zo stravy. Nezaťažujú zažívací trakt veľkým množstvom nevyužiteľného balastu. Granule PEDIGREE s formulou VITAL PROTECTION majú ešte lepšiu stráviteľnosť než predtým, a to 82%.
3) Srsť a koža
Stav kože a srsti je viditeľný indikátor celkového zdravia psa a odráža vhodnosť podávanej stravy. Na kvalitu kože majú vplyv tieto zložky potravy:
Mastné kyseliny - udržujú normálnu štruktúru kože. Napríklad kyselina linoleová reguluje rast a zrenie kože. Psi ju nedokážu syntetizovať, preto ju potrebujú prijímať zo stravy.
Zinok - je dôležitý pre imunitný systém, regeneráciu buniek a vstrebávanie vitamínu A. Nedostatok zinku spôsobuje napr. začervenanie a zápaly kože, vypadávanie srsti, tvorbu chrást.
Vitamín E - je prirodzený antioxidant, ktorý chráni bunky pred škodlivým účinkom voľných radikálov. Nedostatok vitamínu E môže viesť k tvorbe lupín, začervenaniu, príp. strate srsti.
4) Imunita
Strava je jedna z oblastí, ktorá dokáže zvýšiť obranyschopnosť psieho organizmu voči nepriaznivým vonkajším vplyvom. Antioxidanty, ktorým sa často hovorí "zametače voľných radikálov", predstavujú hlavnú obranu v tele proti oxidatívnemu stresu a chráni bunky proti poškodeniu voľnými radikálmi. Štúdia výskumného veterinárneho centra WALTHAM už skôr ukázali, že pridávanie antioxidantov do stravy zvyšuje odolnosť šteniat rôznych plemien proti parvoviróze, psinke a adenovírusu